20 lip Czym jest prąd wsteczny i jak rozpoznać to zjawisko ?
Czym jest prąd wsteczny i jak rozpoznać to zjawisko ?
Jak dochodzi do wstrząsu? Prąd wsteczny to najczęstsza przyczyna utonięć. Jeśli porwie człowieka, jego szanse na przeżycie są niewielkie. Jak rozpoznać to niezwykle niebezpieczne zjawisko? Jak zachować się, kiedy porwie nas prąd wsteczny?
Prąd wsteczny pojawia się wszędzie tam, gdzie fale załamują się. Płynie do tyłu, a więc od brzegu w głąb morza”. Oznacza to, że człowiek porwany przez prąd wsteczny zostaje zabrany przez wodę coraz dalej od brzegu. To jedna z najczęstszych przyczyn utonięć.
Zjawisko to jest bardzo gwałtowne, przy sprzyjających warunkach może osiągać prędkość od jednego metra na sekundę, nawet do 2,5 – 5 metrów na sekundę. Walka z silnymi prądem, podobnie jak z wirem jest prawie niemożliwa.
Co robić, kiedy porwie nas prąd wsteczny w morzu?
Nie wolno płynąć w kierunku plaży! Należy płynąć równolegle do brzegu, koniecznie w tym samym kierunku, co wiatr (o ile wiatr wieje równolegle, lub prawie równolegle do plaży). W momencie, w którym wypłyniemy poza prąd, który wynosił nas w kierunku otwartego morza płyniemy najkrótszą drogą do brzegu.
Drugą opcją jest unoszenie się na wodzie, gdyż takie prądy „zawracają” – ale to opcja dla tych na materacach lub dobrze pływających. Specjaliści dodają, że na uratowanie się mamy większe szanse, kiedy nie ulegniemy panice i za wszelką cenę zachowamy spokój.
Gdzie najczęściej tworzą się prądy wsteczne?
Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży.
No Comments