Ratownictwo Wodne

Wybierz i Sprawdź Terminy

 

Stworzyliśmy jednostkę terenową Ratownictwa Wodnego PIRKFiS z siedzibą w Jaśle w celu wsparcia ustawowo powołanych służb do niesienia pomocy osobom poszkodowanym na obszarach wodnych powiatu jasielskiego. Zostaliśmy wpisani do Państwowego Ratownictwa Medycznego. Współpracujemy z jednostkami terytorialnymi m.in. PSP, SM, KPP w Jaśle. W 2018 roku, otrzymaliśmy dotację, która pozwoliła nam wyposażyć się w niezbędny sprzęt ratunkowy i szkoleniowy.

Prowadzimy czynny nabór do drużyny Ratowniczej Doskonal. Zabezpieczamy baseny kryte i odkryte o różnej specyfice i poziomie trudności. Naszym znakiem firmowym są ludzie – dobrze przygotowana kadra ratownicza pełniąca służbę ze ściśle określonymi zadaniami, minimalizująca ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. To dzięki solidnej pracy drużyny ratowniczej mamy dziś duże zainteresowanie naszymi usługami.

Organizacja kursów i egzaminów w ratownictwie wodnym

Organizujemy profesjonalne kursy na Ratownika Wodnego i Młodszego Ratownika Wodnego oraz egzaminy na nowoczesne i trwałe karty pływackie.

Kursy pozwalające zdobyć tytuł Ratownika Wodnego i Młodszego Ratownika Wodnego przeprowadzamy na obiektach i w terenie w zależności od warunków pogodowych i pory roku. Dokładamy wszelkich starań podczas organizacji i przeprowadzania kursów stosując różne środki i formy prowadzenia zajęć z wykorzystaniem sprzętu używanego na co dzień w ratownictwie wodnym. Zależy nam by nasi kursanci byli dobrze przygotowani do pracy ratownika wodnego i potrafili reagować właściwie do zaistniałych sytuacji. Przekazujemy tylko wiedzę praktyczną, gdyż opieramy się na doświadczeniu.

Jako jedyni w Polsce wychodzimy z ofertą trzech kart pływackich o różnym poziomie trudności (brązowy, srebrny i złoty czepek), a zdobycie ich nie warunkuje granica wieku, tylko i wyłącznie posiadane umiejętności (zapraszamy do zakładki karty pływackie)

Powstała w 2013 roku, jeszcze przed założeniem PIRKFiS, była dzieckiem obecnego Prezesa Zarządu w firmy jednoosobowej Centrum Edukacji i Sportu Doskonal, następnie po utworzeniu jednostki organizacyjnej PIRKFiS w postaci członkostwa weszła pod skrzydła Instytutu i obecnie prowadzi działania na podkarpackich obiektach.

Drużyna trwale prowadzi nabór ratowników wodnych i kandydatów na ratowników wodnych. Aby zostać członkiem Drużyny Ratowniczej Doskonal, należy ukończyć 12 rok życia i zdobyć co najmniej stopień Młodszego Ratownika Wodnego, otrzymać przychylność pisemną dwóch członków drużyny i wstąpić jako członek zwyczajny do Polskiego Instytutu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu (PIRKFiS).

Przynależność do Drużyny Ratowniczej Doskonal i aktywne członkostwo w Instytucie niesie za sobą szereg korzyści m.in. całoroczne wsparcie organizacyjne, pierwszeństwo do pojawiających się ofert pracy (dla nieletnich sezonowe gratyfikowane prace przy wolontariacie lub obozy, wyjazdy bezpłatne), możliwość korzystania z gratisów, promocji i rabatów na usługi oferowane przez Instytut (przewidziane tylko dla członków) itp.

Dołącz do nas ! zapraszamy !

Oferujemy całoroczne i sezonowe zabezpieczanie:

 

✔ basenów krytych i odkrytych prywatnych i państwowych,
✔ Aquaparków, pływalni miejskich i gminnych zarządzanych przez MOSiR, ROSiR, GOSiR itp.
✔ kąpielisk sezonowych śródlądowych o różnym specyfice i charakterze trudności,
✔ miejsc rekreacyjnych z nieckami wodnymi w hotelach i uzdrowiskach,
✔ imprez wodnych m.in. tj.: spływy kajakowe, wycieczki wodne, kolonie, zawody sportowe, imprezy raftingowe i wiele innych.

 

Wybierając naszą ofertę mogą Państwo liczyć na:

 

✔ Profesjonalne doradztwo i rzetelne wykonanie usługi,
✔ Pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzkie,
✔ Autorskie systemy zabezpieczeń i regulaminów – indywidualne podejście do każdego obiektu (aktualizacja covid-19),
✔ Dobrze zorganizowany zespół Ratowników Wodnych (przeszkolenie stanowiskowe i drużynowe z przełożonym i opiekunek-koordynatorem miejsca),
✔ Wyposażenie oraz doposażenia w sprzęt ratowniczy i medyczny z gwarancją dobrej ceny rynkowej,
✔ Spokój ducha – komfort prowadzenia działalności bez troski o sprawy bezpieczeństwa.

 

Dysponujemy:

 

✔ Bazą ponad 300 ratowników aktywnych Ratowników Wodnych członków PIRKFiS,
✔ Doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą koordynatorów i instruktorów ratownictwa wodnego,
✔ Sprzętem specjalistycznym do zabezpieczeń w tym m.in.:

 

 • łodzie motorowe,
 • łodzie wiosłowe,
 • rzutki ratownicze,
 • pasy ratownicze typu węgorz,
 • koła ratunkowe śródlądowe,
 • tyczki ratownicze,
 • radiotelefony i lornetki,
 • tuby głosowe elektroakustyczne,
 • deski ortopedyczne ze stabilizatorem głowy,
 • torb medycznych typu R1 i apteczek pierwszej pomocy z pełnym wyposażeniem,
 • Bus 9-osoboy z wyposażeniem w sprzęt ratowniczy i medyczny,
 • I wiele innych.

 

Procedura wyceny zabezpieczenia:

 

✔ Kontakt telefoniczny pisemny,
✔ Weryfikacja Strony zainteresowanej,
✔ Termin spotkania,
✔ Spotkanie –> wysłuchanie oczekiwań Strony i omówienie specyfiki zabezpieczenia,
✔ Wycena z uwzględnieniem wszelkich ustaleń obu Stron,
✔ Podpisanie porozumienia o współpracy,
✔ Podjęcie działań i realizacja usługi.

 

Zapraszamy do kontaktu

 

mężczyzna_z_szarfą_polski_instytut

 

Robert Rączka
Tel. 601 691 758
r.raczka@pirkfis.pl
biuro@pirkfis.pl

Jako Jednostka Ratownictwa Wodnego PIRKFiS na wyposażeniu posiadamy nowoczesne łódzie hybrydowe BRIG FALCON 500 SPORT.

 

BRIG FALCON 500 SPORT posiada te same zalety co wcześniejszy model F450 SPORT, ale oferuje znacznie więcej miejsca na pokładzie. Model F500 Sport jest również o 20 cm szersza od poprzedniczki, dzięki czemu załoga jest bardziej bezpieczna zwłaszcza podczas trudnych warunków pogodowych.

 

Łódź BRIG FALCON F500 SPORT jest polecana dla trenerów szkółek żeglarskich i instruktorów sportów motorowodnych oraz jako łódź ratunkowa dla jednostek ratownictwa wodnego. Ponadto jest zwinna, lekka a dzięki małym rozmiarom można ją holować za samochodem osobowym. Sprawne rozmieszczenie bagaży i wyposażenia zapewniają 2 schowki dziobowe z odpływem wody.

 

 

Charakterystyka łodzi:

 • kadłub i pokład z laminatu,
 • głębokie V kadłuba,
 • antypoślizgowa nawierzchnia pokładu,
 • zbiornik na paliwo: 43l,
 • wskaźnik paliwa,
 • konsola sterowania typu jockey,
 • schowek dziobowy: 2
 • uchwyty do holowania,
 • uchwyty bezpieczeństwa i do przenoszenia,
 • wiosła,
 • pompka nożna,
 • liczba osób: 9
 • kategoria projektowa: C

 

 

Schemat łodzi:                                                                                    schemat

 

 

Solidna konstrukcja łodzi umożliwia montowanie silników o dużej mocy, a Honda BF 50 o mocy 50 KM model 4-suwowy silników zaburtowych, wyposażony w sprawdzone innowacyjne systemy i rozwiązania techniczne, gwarantują niesamowite przyspieszenia, stabilną sterowalność i ekonomiczne zużycie paliwa.

 

Zapraszamy do kontaktu

 

mężczyzna_z_szarfą_polski_instytut

 

Robert Rączka
Tel. 601 691 758
r.raczka@pirkfis.pl
biuro@pirkfis.pl

Jesteś z wodą za pan brat, Twoje umiejętności pływackie są na poziomie co najmniej dobrym, potrafisz przepłynąć dystans 400m bez postoju i nie stanowi to dla Ciebie olbrzymiego wyzwania?!, zapraszamy na kurs Ratownika Wodnego MSW po ukończeniu którego otrzymasz uprawnienia zawodowe ważne w kraju i za granicą.

Do udziału w kursie zachęcamy wszystkich w tym szczególnie młodych ambitnych ludzi tj. uczniów i studentów pełnoletnich przed którymi otwarta droga zawodowa. Może właśnie Ty zechcesz swoje życie związać z ratownictwem wodnym, dołączając po kursie w szeregi Instytutu. Początkowo wykazując się w pracy na obiektach a następnie zostać na stałe zatrudniony w Instytucie pełniąc funkcję koordynatora obiektów czy instruktora ratownictwa wodnego. Jesteśmy organizacją otwartą na młodych zmotywowanych ludzi. Każdy dzień dla nas to rozwój i rozszerzanie działań bez granic, wszędzie tam gdzie doceniają jakość świadczonych usług.

Kurs Zawodowy Ratownik Wodny (999 zł kurs + egzamin + koszulka Ratownika lub czepek PIRKFiS)

 

Wzór legitymacji Ratownika Wodnego

wzor_legitymacji_ratownika_wodnego

Wymagania na kurs przygotowujący do zdania egzaminu zawodowego:

 • Ukończony 18 rok życia
 • Zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia kursu,
 • Zaliczony test sprawności u ratownika wodnego co najmniej na poziomie karty pływackiej złoty czepek
 • Złożenie deklaracji przystąpienia do organizacji PIRKFiS

 

Po zaliczonym kursie i zdanym egzaminie otrzymasz:

 • Właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne do podjęcia pracy
 • Wsparcie organizacyjne i możliwość podjęcia pracy zaraz po kursie
 • Dożywotnie uprawnienia zawodowe do wykonywania pracy jako samodzielny Ratownik Wodny na kąpieliskach i pływalniach w całym kraju i za granicą
 • Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych
 • Legitymację plastikową Ratownika Wodnego + koszulkę lub czepek organizacji PIRKFiS
 • Zniżki przewidziane dla członków Instytutu + 99 zł bon rabatowy na kurs KPP

Instruktorem ratownictwa wodnego może zostać osoba spełniająca wymogi rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 roku, w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, tj.:

 

 1. Odbędzie kurs na instruktora ratownictwa wodnego (38 godzin w tym część teoretyczną – 16 godzin i część praktyczną – 22 godziny.),
 2. Posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu działań ratowniczych,
 3. Zaliczy egzamin praktyczny dla instruktorów,
 4. Zamierzając prowadzić szkolenia teoretyczne i praktyczne z ratownictwa wodnego musi posiadać przygotowanie pedagogiczne,
 5. Osoba nie będąca ratownikiem wodnym – zaliczy również egzamin praktyczny (identyczny jak egzamin na stopień ratownika wodnego).
 6. Kursy na instruktora realizowane są wyłącznie w formie kursu stacjonarnego w trybie intensywnym (dzień po dniu) lub weekendowym.

 

Uwaga !!! do udziału w kursie zachęcamy w szczególności obecnych ratowników wodnych z doświadczeniem, którzy zamierzają poszerzyć swoją wiedzę i zakres uprawnień oraz podjąć pracę jako instruktorzy ratownictwa wodnego lub koordynatorzy obiektów w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego.

 

Wzór legitymacji Instruktora Ratownictwa Wodnego

 

wzor_legitymacji_instruktor_ratownictwa_wodnego

Polecamy kurs Młodszego Ratownika Wodnego wszystkim młodym adeptom i pasjonatom sportów wodnych i (od 12 roku życia), zarówno pływakom ze szkół podstawowych i średnich, jak również zawodnikom sekcji sportowych czy klubów pływackich.

Odbycie kursu Młodszego Ratownika Wodnego niesie za sobą wiele zalet m.in.

 

 1. Rozwój osobisty i nabycie umiejętności:
  • podstawowych technik ratownictwa wodnego,
  • obsługi podstawowego sprzętu ratunkowego,
  • organizacji pracy ratowników wodnych,
  • udzielania pierwszej pomocy,
  • prowadzenia podstawowych działań profilaktycznych i prewencyjnych,
  • sprawnego przeprowadzania akcji ratowniczej,
  • asysty ratowniczej w zapewnieniu bezpieczeństwa na kąpieliskach i pływalniach,
  • kształtowania właściwych postaw społecznych.
 2. Będziesz widniał w bazie Młodszych Ratowników Wodnych PIRKFiS, co daje wiele przywilejów m.in. mocno obniżone cenowo wyjazdy, obozy o charakterze sportowym
 3. Otrzymasz legitymację plastikową oraz zniżki przewidziane dla członków Instytutu, dodatkowo bon rabatowy 50 zł na dowolną usługę w naszej organizacji.

 

mlodszy_ratownikKurs Młodszy Ratownik Wodny (499 zł kurs + egzamin + koszulka Ratownika)

 

Wymagania formalne kursu przygotowującego do zdania egzaminu:

 • ukończony 12 rok życia
 • Zgoda opiekunów prawnych na udział w kursie osoby niepełnoletniej
 • Zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia kursu
 • Zaliczony test sprawności u ratownika wodnego co najmniej na poziomie karty pływackiej srebrny czepek
 • Złożenie deklaracji przystąpienia do organizacji PIRKFiS

 

 

 

 

 

 

 

Po zakończonym kursie i zdanym egzaminie będziesz:

 • Stosować podstawowe techniki ratownictwa wodnego
 • Obsługiwać podstawowy sprzęt ratunkowy
 • Udzielać pierwszej pomocy
 • Prowadzić podstawowe działania profilaktyczne i prewencyjne
 • Asystować w zapewnieniu bezpieczeństwa na kąpieliskach i pływalniach
 • Kształtować postawy prozdrowotne i proekologiczne
 • Widniał w bazie Młodszych Ratowników Wodnych, co daje wiele przywilejów
 • Posiadał zniżki przewidziane dla członków Instytutu + otrzymasz bon rabatowy 50 zł na dowolną usługę w naszej organizacji

 

Tel. +48 17 200 00 11

Tel. +48 888 881 991

E-mail: biuro@pirkfis.pl

Po co komu karta w dzisiejszych czasach?

 

 • Dodatkowe punkty do szkół sportowych i służb mundurowych – to dowód że umiesz pływać i co wykonałaś/eś,
 • Wymagany dokument przy podejmowaniu pracy na obszarach wodnych tj.wypożyczalnie sprzętu wodnego m.in rowerków wodnych, kajaków, łódek, desek serfowych, skuterów itp.
 • Brak egzaminu wstępnego na młodszego ratownika i ratownika wodnego Pirkfis,
 • Podniesie swoich kompetencji i sprawdzenie umiejętności pływackich.
 • Satysfakcja 😉

 

Oferujemy 3 karty pływackie o różnym stopniu trudności (brązowy, srebrny i złoty czepek), a zdobycie ich nie warunkuje granica wieku, tylko i wyłącznie posiadane umiejętności.

Egzamin + karta (bez względu na stopień trudności) koszt 50 zł

 

karta-plywackaKARTA PŁYWACKA BRĄZOWY CZEPEK

Wymagania do zaliczenia:

 • Przepłynięcie 50m stylem dowolnym (ciągiem bez postoju)
 • Przepłynięcie co najmniej 5m pod lustrem wody
 • Wykonanie dowolnego skoku do wody z wysokości co najmniej 0,7m

 

KARTA PŁYWACKA SREBRNY CZEPEK

Wymagania do zaliczenia:

 • Przepłynięcie 150m stylem dowolnym w tym 25m kraulem na piersiach (ciągiem bez postoju),
 • Przepłynięcie co najmniej 10m pod lustrem wody
 • Wykonanie skoku z rękoma nad głową z wysokości co najmniej 0,7m

 

KARTA PŁYWACKA ZŁOTY CZEPEK

Wymagania do zaliczenia:

 • Przepłynięcie 250m, w tym 75m co najmniej trzema stylami:

– 25m stylem klasycznym,
– 25m kraulem na piersiach,
– 25m kraulem na grzbiecie (ciągiem bez postoju)

 • Przepłynięcie co najmniej 15m pod lustrem wody
 • Wykonanie skoku z rękoma nad głową z wysokości co najmniej 0,7m
kobieta_z_szarfą_polski_instytut

Jolanta Iluczyk
Michał Skura

  +48 888 881 991
+48 17 200 00 11

biuro@pirkfis.pl

POZOSTAŁE KURSY Z RATOWNICTWA WODNEGO