Jakie są rodzaje filtrów oraz jak je odpowiednio aplikować, aby uniknąć oparzeń?

Jakie są rodzaje filtrów oraz jak je odpowiednio aplikować, aby uniknąć oparzeń?

logo_pirkfis

Obecnie wybór filtrów jest naprawdę szeroki. Można wybierać pośród szeregu produktów, poustawianych na aptecznych bądź drogeryjnych półkach. Mnogość tych preparatów wynika m.in. z tego, że filtry przeciwsłoneczne mogą mieć różne mechanizmy działania. Dzielą się one na 2 grupy:

  1. Filtry organiczne (chemiczne): ich działanie oparte jest na absorbowaniu, czyli „pochłanianiu” fotonów promieniowania UVA i UVB.
  2. Filtry nieorganiczne (fizyczne, mineralne): ich mechanizm działania polega na odbijaniu i rozpraszaniu fotonów UV. Ich wadą jest jednak to, że muszą być reaplikowane zdecydowanie częściej niż filtry organiczne. Utrzymują się one na skórze dużo krócej.

Aby filtr przeciwsłoneczny mógł zadziałać, musi być prawidłowo stosowany. Niestety samo niedbałe posmarowanie się kremem nie gwarantuje nam ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Podstawowymi błędami jakie popełniamy aplikując tego rodzaju preparaty są:

  • zbyt rzadkie smarowanie się – pierwszą warstwę filtra należy zaaplikować 15 – 30 minut przed wyjściem na słońce, a następnie konieczna jest jego aplikacja nie rzadziej niż co 2 godziny. Jeśli w tym czasie kąpaliśmy się w wodzie, bądź mocno się spociliśmy, aplikację trzeba niezwłocznie powtórzyć.
  • za mała ilość stosowanego kremu – tzw. dawka opuszkowa, czyli ilość produktu wyciśnięta na opuszek palca, powinna wystarczyć na 2 cm². Oznacza to, że standardowa tubka 150 ml powinna wystarczyć osobie dorosłej na około tydzień. Prawda wygląda zgoła inaczej – nierzadko jednym opakowaniem „załatwiamy” dwutygodniowe wakacje dla całej rodziny.
4
3

logo_pirkfis

admin
portfel@testin.pl
No Comments

Post A Comment