30 maj Pies ratowniczy – rodzaje psich ratowników
W Polsce pies ratowniczy wykorzystywany jest przede wszystkim przez WOPR, GOPR oraz przez specjalnie jednostki współpracujące ze Strażą Pożarną. Dlatego, w zależności od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy, możemy wyróżnić dwa podstawowe typy psów ratowniczych, te pracujące w wodzie i na lądzie.
- Pies ratowniczy wodny (pies ratownictwa wodnego)
- Pies ratowniczy lądowy (pies ratownictwa lądowego)
Pies ratowniczy wodny (pies ratownictwa wodnego) – jest wybierany spośród ras dowodnych, takich jak landseer, labrador czy nowofundland. Psy dowodne wyróżnia sierść, która doskonale chroni je przed wyziębieniem, co sprawia, że mogą pracować nawet w bardzo zimnej wodzie. Pies ratownik wodny nie może się rozpraszać, musi odznaczać się doskonałą sprawnością fizyczną, wytrzymałością i odpowiednią siłą, aby móc holować dorosłego człowieka na ląd. Powinien być psem spokojnym, posłusznym, pozytywnie nastawionym do ludzi.
Pies ratownik pracujący w ratownictwie lądowym może, w zależności od wykonywanej akcji ratunkowej, działać jako: pies poszukiwawczy, pies gruzowy, pies lawinowy.
Głównym zadaniem psów poszukiwawczych jest odnajdywanie osób zaginionych, zabłąkanych, porwanych lub rannych na rozległych terenach lasów czy łąk. Używając swojego ekstremalnie czułego węchu, psy odnajdują ludzki zapach i podążają za nim.
Psy gruzowe wykorzystuje się do pracy w trakcie przeszukiwań budynków zawalonych w wyniku katastrof budowlanych, po zamachach terrorystycznych czy też po przejściu katastrofy naturalnej, np. trzęsienia ziemi, tsunami.
Psy lawinowe uczestniczą w akcjach ratunkowych GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) i współpracują z ratownikami podczas poszukiwania osób zaginionych po zejściu lawiny.



No Comments